Zespół Szkół  w Jodłowej

Obchody XI Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu na Podkarpaciu

30.01.2019 r. społeczność szkolna uczestniczyła w obchodach XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Wysłuchaliśmy ciekawych wykładów profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rzeszowskiego na temat historii Żydów polskich na przestrzeni wieków aż do II wojny światowej. Poznaliśmy najważniejsze elementy tradycji, kultury i religii żydowskiej. Prezes Fundacji „Pamięć, która trwa”, Pan Zbigniew Niziński, przybliżył nam z kolei dzieje cmentarza żydowskiego w Jodłowej, którego historia sięga XIX w., aż do tragicznych wydarzeń II wojny światowej, kiedy życie straciło wielu   przedstawicieli   społeczności   żydowskiej
z Jodłowej. Koleje losu Żydów jodłowskich splatają się z życiem mieszkańców tej miejscowości, którzy starali się pomóc swoim sąsiadom w tym tragicznym dla nich czasie. Poznaliśmy więc nazwiska i dzieje rodzin polskich
z terenu Jodłowej, które zaangażowane były w ukrywanie i ratowanie Żydów przed śmiercią.

Młodzież naszej szkoły zaprezentowała wiersze Mieczysława Jastruna, poety polskiego żydowskiego pochodzenia, który swoje dzieciństwo spędził w Jodłowej.