Zespół Szkół  w Jodłowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

4 kwietnia w naszej szkole mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowej, żywej lekcji historii za sprawą naszych gości – Pana Tadeusza M. Płużańskiego, syna prof. Tadeusza Płużańskiego – naukowca, więźnia stalinowskiego, oraz Pana kapitana Wojciecha Grzesiakowskiego – skazanego na 9 lat więzienia za przynależność do organizacji Żołnierze Wolnej Polski, pochodzącego z Kamienicy Dolnej.

Pan Tadeusz M. Płużański, który jest historykiem, dziennikarzem i autorem publikacji podejmujących tematykę Żołnierzy Wyklętych – walczących w podziemiu o wolność naszej ojczyzny po zakończeniu II wojny światowej, kiedy rządy w Polsce przejęli komuniści, przybliżył nam problematykę i specyfikę tamtych trudnych czasów. Przedstawił nam również sylwetkę słynnego rotmistrza Witolda Pileckiego, który był dowódcą jego ojca. Razem konspirowali, razem byli więzieni i torturowani przez komunistycznych oprawców. Profesor Tadeusz Płużański rotmistrza Pileckiego nazywał „świętym polskiego patriotyzmu”.

Pan kapitan Wojciech Grzesiakowski, który swoją walkę o wolną Polskę prowadził tak niedaleko,
w naszej „małej ojczyźnie”, podzielił się z nami wspomnieniami tamtych trudnych dni internowania, przesłuchiwania i więzienia.

Spotkanie z tak znamienitymi gośćmi było dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu. Dziękujemy!

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele samorządu – Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz gminy Jodłowa.