Zespół Szkół  w Jodłowej

Pielgrzymka Maturzystów do Częstochowy i Oświęcimia.

21 marca 2019 roku tegoroczni maturzyści wraz z opiekunami odbyli pielgrzymkę do Częstochowy i Oświęcimia. O godzinie 6 rano uczniowie uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu obrazu oraz wzięli udział we Mszy św. na Jasnej Górze w intencji pomyślnych wyników egzaminów maturalnych.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w drodze krzyżowej.

Druga część wycieczki związana była ze zwiedzaniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Pod opieką przewodnika młodzież poznała historię funkcjonowania obozów koncentracyjnych. Szczególnie traumatycznym przeżyciem dla słuchających było poznanie losów dzieci w obozie, cierpienie więźniów, widok komór gazowych i krematoriów.

Dopełnieniem przeżyć był widok obozu w Brzezince, gdzie młodzież zobaczyła na otwartej przestrzeni mnóstwo baraków i wysłuchała dalszej opowieści o tych tragicznych wydarzeniach. Ze względu na niską temperaturę i przeszywający wiatr, uczniowie jeszcze bardziej mogli wczuć się w przeżycia więźniów.

Zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz modlitwa na Jasnej Górze były okazją do osobistej refleksji na temat konsekwencji ludzkich wyborów.

Większość uczniów po raz pierwszy odwiedziła te miejsca.

Opiekę nad uczniami sprawowali: ks. G. Kozioł, pani S. Dudek
i wychowawca klasy pani K. Proszowska-Krzykalak.

Skip to content