Zespół Szkół  w Jodłowej

Wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”.

     30 stycznia społeczność szkolna Zespołu Szkół w Jodłowej miała zaszczyt   uczestniczyć   w   szczególnym   wydarzeniu,  które   wpisuje  się
w tradycję obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, organizowanych w gminie Jodłowa. W tym dniu w naszej szkole została otwarta wyjątkowa wystawa pt. „
Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, autorstwa historyków Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

     Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli IPN, na czele z Panią dr Elżbietą Rączy, która przedstawiła licznie zgromadzonym gościom wykład, ukazując bardzo trudny i złożony problem ratowania Żydów przez ludność polską w czasie II wojny światowej. Mieliśmy okazję wspomnieć również bohaterską postawę mieszkańców Jodłowej, rodziny Państwa Świerczków, którzy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za uratowanie rodziny żydowskiej. Szczególnie w pamięć zapadną słowa kolejnego z gości, świadka tamtych strasznych dni, również zaangażowanego w pomoc Żydom, Pana Jana Świętonia. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w kolejnej żywej lekcji historii jako ostatnie zapewne pokolenie Polaków odbierających tę lekcję od bezpośrednich uczestników wydarzeń. Mamy więc moralny obowiązek pielęgnować pamięć o nich, by móc przekazać ją następnym pokoleniom. Ta pamięć nie może zaginąć.

     Na zakończenie młodzież naszej szkoły przedstawiła program artystyczny nawiązujący do tematu będącego motywem przewodnim uroczystości – miłości bliźniego.

     Dziękujemy licznie przybyłym na uroczystość gościom – przedstawicielom samorządu powiatu dębickiego oraz gminy Jodłowa za uświetnienie wydarzenia swoją obecnością, przedstawicielom okolicznych szkół, rady rodziców naszej szkoły, a także mieszkańcom Jodłowej, za udział w wydarzeniu. Szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce ks.  dr.  Zenona  Tomasiaka,   proboszcza   parafii  w   Jodłowej,  za  pomoc
w organizacji uroczystości.