Zespół Szkół  w Jodłowej

Konkurs: Film „Legiony” Dariusza Gajewskiego

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Jodłowej, w dniu 18 października 2019 r., odbył się Konkurs pt. „Film „Legiony” Dariusza Gajewskiego. Fakty i wydarzenia historyczne przedstawione w filmie”, zorganizowany w ramach akcji „Świętujemy Niepodległą”. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością: Wicestarosta Powiatu Dębickiego Pan Adam Pieniążek, Radny Gminy Jodłowa Pan Paweł Ciszczoń, a także Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława BM w Jodłowej ks. dr Zenon Tomasiak.

  Film „Legiony” opowiada o pokoleniu młodych ludzi z lat 1914-1916, pokoleniu, które dało Polsce Niepodległość. Jest to film o wchodzących w dorosłość młodych ludziach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali się walczyć przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłosnej. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. Król, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki i wielu innych.

  W szkolnych eliminacjach najlepsze okazały się: Kinga Materowska, Karolina Mikrut i Magdalena Wojnarska i one przeszły do drugiego etapu, w którym walczyły o nagrodę główną. Między uczennicami do samego końca toczyła się wyrównana rywalizacja. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Magdalena Wojnarska, drugie Karolina Mikrut, a trzecie Kinga Materowska. Staraniem współorganizatora konkursu, Pana Pawła Ciszczonia, wszystkie finalistki zostały nagrodzone wyjazdem na wycieczkę do Brukseli. Uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!