Dnia 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Dziś hobbyści wyliczają jej rozwinięcie dziesiętne do miliardów miejsc po przecinku, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a w Stanach Zjednoczonych z okazji Dnia Liczby Pi są pieczone ciasta – ze względu na podobieństwo angielskiego słowa „pie” do Pi. Pojawiła się już przy budowie biblijnej świątyni Salomona, dziś uczeni wykorzystują ją np. do pomiaru gęstości promieniowania. W jej rozwinięciu dziesiętnym każdy znajdzie datę swoich urodzin. Samo święto oczywiście obchodzone jest z przymrużeniem oka i chodzi wyłącznie o popularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą. Warto przypomnieć, że dzień 14 marca jest jednocześnie rocznicą urodzin słynnych matematyków: Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
Aby tradycji obchodów Dnia Liczby Pi uczynić zadość, w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny, w którym wzięli udział uczniowie z liceum ogólnokształcącego oraz gimnazjum w Jodłowej. Rywalizacja miała charakter drużynowy. Uczestnicy turnieju zmierzyli się w następujących konkurencjach: zadania logiczne i z przymrużeniem oka, rebusy, krzyżówki i puzzle. Oczywiście wszystko w duchu matematyki.
Rywalizacja była niezwykle zacięta. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
– 1. miejsce ex aequo: uczennice kl. II LO w Jodłowej – Paulina Gnat i Katarzyna Kopacz oraz uczniowie kl. III a gimnazjum w Jodłowej – Weronika Buras i Adrian Buras
– 2. miejsce: uczniowie klasy III b gimnazjum: Kamil Myszkowski i Patrycja Mikrut.
Szkolnymi Mistrzami Matematycznej Krzyżówki – „Gigant Krzyżówka” zostali uczniowie klasy II LO.
Nagrody dla uczestników ufundowała Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie. Po zakończeniu zmagań miały miejsce prezentacje pt. „Złudzenia optyczne”, przygotowane przez uczniów liceum: Adama Dzierwę, Karola Łępę i Dariusza Tokarczyka z kl. I LO. Uczniowie naszej szkoły przygotowali również szereg matematycznych rekwizytów – pomocy naukowych związanych z obchodzonym świętem matematyki, m.in.: replikę liczby Pi wykonaną z metalu – Karol Czech z kl. I ZSZ, piramidę Sierpińskiego – uczennice kl. I LO. Wszystkim uczestnikom zmagań oraz uczniom zaangażowanym w przygotowanie szkolnego święta matematyki dziękujemy i gratulujemy. Zapraszamy za rok!