Zespół Szkół  w Jodłowej

Wyjazd do Krakowa

     24 września uczniowie klas II i III LO uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Krakowa – „Szlakiem Młodej Polski”. Po raz drugi mieliśmy możliwość obcować z kulturą i sztuką tego magicznego miasta.

     Tym razem nasze kroki skierowaliśmy najpierw na Wzgórze Wawelskie, gdzie w tajniki katedry wprowadziła nas wspaniała Pani przewodnik. Następnie udaliśmy się w wędrówkę szlakiem Młodej Polski, podziwiając najpiękniejsze zabytki starego Krakowa. Zatrzymaliśmy się przy słynnej kamienicy Jana Długosza, gdzie wychowywał się mały Staś Wyspiański, który był również częstym gościem na Wzgórzu Wawelskim. Podziwialiśmy wspaniałe polichromie oraz witraże Wyspiańskiego w Kościele Franciszkanów, a także realizacje projektów witraży tego artysty w Pawilonie Wyspiańskiego na rogu ulicy Grodzkiej i Placu Wszystkich Świętych.

     Następnie udaliśmy się na krakowski Rynek, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o jego historii, a także o genezie wielkiego dramatu S. Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Klimat tego miejsca  pozwolił nam wyobrazić sobie barwne korowody mieszkańców Bronowic zmierzających do bazyliki mariackiej na wielkie wydarzenie, jakim był ślub krakowskiego poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. W bazylice mariackiej wysłuchaliśmy historii powstania wspaniałego ołtarza Wita Stwosza, a także podziwialiśmy polichromie zaprojektowane przez Jana Matejkę, a wykonane przez jego słynnych uczniów – m.in. Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Następnie, spacerując ulicą Floriańską, wysłuchaliśmy opowieści o działalności wielkiego krakowianina – Jana Matejki, który mieszkał przy tej ulicy. Zatrzymaliśmy się również przy słynnej kawiarni Jama Michalika, w której miał początek kabaret Zielony Balonik. Naszą wędrówkę szlakiem Młodej Polski zakończyliśmy przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w którym miała miejsce premiera „Wesela”.

     Pani przewodnik wzbogaciła naszą wiedzę o epoce Młodej Polski nie tylko o nowe, cenne informacje, ale również o wiele anegdot z życia artystów – mieszkańców Krakowa.