Zespół Szkół  w Jodłowej

Wycieczka „Krakowskim szlakiem Młodej Polski”

24.10.2017 r. uczniowie II i III LO uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z języka polskiego, przebiegającej pod hasłem: „Krakowskim szlakiem Młodej Polski”. Mieliśmy okazję zapoznać się
z dodatkowymi wiadomościami z epoki, poczuć ducha miejsc, gdzie mieszkali, pracowali i bawili się młodopolscy artyści, a także podziwiać ich dzieła, których wiele jest w Krakowie – centrum kulturalnym Młodej Polski i jednym z najpiękniejszych miast naszego kraju. Pani przewodnik przybliżyła nam sylwetki artystów, których znaliśmy z lekcji języka polskiego czy wiedzy o kulturze w taki sposób, że zobaczyliśmy w nich nie tylko malarzy czy pisarzy, ale również ludzi – mieszkańców Krakowa kochających swoje miasto i kształtujących ducha tego miasta. Zobaczyliśmy miejsca związane z życiemi działalnością takich artystów jak Stanisław Wyspiański, Jan Matejko, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Lucjan Rydel, Tadeusz Boy-Żeleński i wielu innych twórców kultury epoki Młodej Polski. Akademia Sztuk Pięknych, teatr im. Juliusza Słowackiego, bazylika Mariacka ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, ale i pięknymi polichromiami artystów Młodej Polski, kościół franciszkanów ze słynnymi polichromiami i witrażami Stanisława Wyspiańskiego, kawiarnia Jama Michalika, Wzgórze Wawelskie, Panteon Narodowy na Skałce – to tylko kilka z miejsc, które zwiedziliśmy. Zapadną nam one w pamięci na długie lata i z pewnością spowodują, że będziemy powracać do Krakowa, odkrywając wciąż na nowo magię tego cudownego miasta.