Zespół Szkół  w Jodłowej

Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września 2020 r. odbyła się IX edycja Narodowego Czytania klasyki literatury polskiej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania sięgamy do wybitnego dzieła polskiego romantyzmu – Balladyny Juliusza Słowackiego. Biblioteka Szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Jodłowej proponuje realizację Narodowego Czytania w odmiennej niż dotychczas formie. Zaprasza do obejrzenia online nagrania czytania fragmentów Balladyny  Juliusza Słowackiego w wykonaniu uczniów. Utwór Słowackiego należy do najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak Makbet, Sen nocy letniej czy Król Lear, to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, interesujących bohaterów, jak tytułowa Balladyna i jej siostra Alina, Goplana, Kirkor czy Skierka, ale też polskiej, słowiańskiej scenerii. Balladyna to tragedia nietypowa i przewrotna. Opowiada o żądzy władzy głównej bohaterki, która nie cofa się przed kolejnymi zbrodniami, by osiągnąć swój cel. Na koniec zostaje ukarana, a sprawiedliwość zostaje przywrócona.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej lektury.